podróże

10 historycznych kawiarni Turynu

Kawa, gorąca czekolada z bitą śmietaną, Bicerin. Nie ma znaczenia, którego gorącego napoju chcesz spróbować, Turyn oferuje szeroki wybór lokali, w których miło spędzić czas na rozmowie z przyjaciółmi.  

W Turynie przełomu XIX i XX wieku mieściło się wiele mieszczańskich salonów, które gościły liczne osobistości świata literatury – był to okres, w którym kawiarnie uznawano za prawdziwe salony burżuazyjne. Także dzisiaj można przeżyć ponownie atmosferę tamtej epoki; dla niektórych słynnych miejsc współczesny kryzys ekonomiczny okazał się niestety niepomyślny, ale wciąż jeszcze można spędzić czas w eleganckich murach, które były miejscem spotkań polityków i intelektualistów włoskiego Risorgimenta.

Przyjrzyjmy się wspólnie 10 historycznym kawiarniom Turynu, które warto odwiedzić i wypróbować.

Caffè Baratti e Milano

Otwarcie tego małego, ale zadbanego w każdym szczególe lokalu było dziełem dwóch słynnych cukierników pochodzących z prowincji Turynu: Ferdinanda Barattiego i Edoarda Milano. To właśnie w sabaudzkiej stolicy Baratti wynalazł słynną czekoladkę „cremino”. W 1875 kawiarnia przeniosła się do centrum miasta, gdzie do dziś się znajduje przy piazza Castello. Znana przede wszystkim ze słodkich specjałów, zaopatrywała w nie Dwór Królewski jako oficjalny dostawca.

Caffè Fiorio

Miejsce spotkań arystokracji i konserwatystów ówczesnej epoki, zwane z tej przyczyny kafiarnią Macchiavellich lub wsteczników. Dzięki swojemu położeniu w centrum, w krótkim czasie kawiarnia odniosła sukces. Słynne i wciąż wyśmienite są tutejsze lody, zwłaszcza te o smaku gianduia, produkowane według starej receptury z 1920 roku. .

Caffè Al Bicerin

Położona od 1763 roku przed Santuarium della Consolata, gdzie wytwórca napoju z cukru i syropu cedratowego Dentis postanowił otworzyć swój mały sklep, ta kawiarnia słynie przede wszystkim z wynalezienia ciepłego napoju, złożonego z kawy, czekolady i „tajemniczego” syropu, dobrze wymieszanych razem – jest to znany bicerin, ceniony do dziś przez mieszkańców Turynu i turystów.

Caffè San Carlo

Położona na placu o tej samej nazwie, kawiarnia ta była odwiedzana przez pisarzy i aktorów. Mówi się, że w tym miejscu Gramsci napisał swoje teksty dla pisma Avanti. Dzisiaj można skosztować pysznych słodkich bułeczek i ciastek, miejsce oferuje także przekąski.

Mulassano
Słynna z tego, że to tutaj wynaleziono kanapki tramezzini, kawiarnia ta była miejscem spotkań notabli z królewskiego dworu i artystów z królewskiego teatru, Teatro Regio. Do dziś w ciepłym i przytulnym wnętrzu można skosztować owego specjału w najróżniejszych odmianach.

Nie mniej ważne i znane są inne historyczne kawiarnie Turynu, w których można spróbować słodkich przysmaków i napić się kawy. Na obowiązkową wzmiankę zasługuje Confetteria Stratta, bar i cukiernia, gdzie można uraczyć podniebienie smakołykami z czekolady. Caffè Torino, znana z eksluzywnej elegancji, była nazywana salonem Bogatego Turynu. Nie zapominajmy na naszej liście o Platti – to też było miejsce spotkań arystokracji i szlachty, oraz o Caffè Elena, kolebce  Vermouthu. Wreszcie, wcale nie mniej istotna, lodziarnia Pepino, znana z pinguino, pierwszych lodów na patyku, opatentowanych w 1939 roku, z kremowym nadzieniem pokrytym cieniutką gorzką czekoladą: prawdziwy przysmak!

CAFFÈ VERGNANO NA DZIŚ

Puszki obfitości - jak powtórnie wykorzystać puszki po kawie?

Według najnowszych badań 73% Polaków pije kawę codziennie. Wypijamy jej zwykle więcej niż filiżankę w ciągu dnia. Po kawie zostają nam zazwyczaj słoiki lub puszki. Jak wykorzystać je ponownie? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które mogą okazać się pomocne.

Szacuje się, że roczne zużycie puszek na świecie wynosi ponad 220 miliardów. Statystycznie na Polaka przypada ich około 50. Nawet połowa tej ilości stanowi spory materiał do wykorzystania. Co więcej! Puszki po kawie nie muszą być wcale nudne i sztampowe. Warto je udekorować po swojemu lub skorzystać ze specjalnych kreatorów. Wówczas nasze puszki będą się wyróżniać. Co możemy z nich zrobić?

Gdzie puszek sześć, tam będzie co jeść

Kuchnia to miejsce, gdzie przyda się każdy dodatkowy pojemnik. W puszce możemy umieścić cukier, sól, makarony, mąkę czy płatki owsiane – każdy z tych produktów wymaga oddzielnego pojemnika. Jeśli nasza puszka po kawie nie jest nadzwyczaj ozdobiona, stwórzmy taką, aby pasowała tematycznie do produktu. Warto dodać też etykietkę, którą możemy wykonać sami lub kupić w sklepie papierniczym.

Uporządkuj przybory

Długopisy bez stałego miejsca, nożyczki czy linijki porozrzucane po całym domu. Chcąc uniknąć takiego widoku, wykorzystajmy puszki jako organizery. Sposobów na ozdobienie pojemników jest wiele: technika decoupage’u, użycie bloku kreatywnego czy pomalowanie na ulubiony kolor. Ciekawym dodatkiem będą też naklejki. Dopasowane do naszych upodobań na pewno ucieszą oko.

Skarbonka lub opakowanie na prezenty

Jak mówi przysłowie: „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Oszczędzanie to nawyk, który zdecydowanie pomaga w życiu, a puszka przerobiona na skarbonkę będzie nas dodatkowo mobilizować. Pojemnik po kawie może stać się również ciekawym opakowaniem na prezenty urodzinowe czy świąteczne. Kolorowy, dopasowany do specjalnej okazji, na którą go przygotujemy, będzie wyjątkową pamiątką dla obdarowanego.

A może doniczki?

Rośliny pozwalają się wyciszyć i uspokoić. Nie trzeba wcale kupować kolejnych doniczek, aby uprawiać je w domu. Wystarczy wykorzystać posiadane przez nas puszki, które można pomalować farbą akrylową czy też pozostawić w pierwotnym stanie. Będą nam wówczas przy okazji przypominać o naszej ulubionej kawie. Pamiętajmy tylko o nawierceniu otworu od spodu puszki, aby puszka nie gromadziła nadmiaru wody. W ten sposób zyskamy oryginalne i funkcjonalne osłonki na rośliny czy zioła uprawiane w domu.

Nie potrzeba wielu przygotowań, aby udekorować puszkę po kawie. Wystarczą podstawowe narzędzia, jak pędzel, farba, taśmy dekoracyjne czy papiery do decoupage’u. Tak udekorowana puszka sprawi nam radość nie tylko dlatego, że stanie się naszym autorskim dziełem, ale też dlatego, że nadamy drugie życie przedmiotowi, który w przeciwnym razie wylądowałby na śmietniku.

zobacz więcej

Jak wykorzystać fusy z kawy: UPRAWA ROŚLIN

Czy wiecie, że owoce kawy są bardzo odporne na szkodniki i choroby? To jeden z powodów, dla którego fusy po kawie doskonale sprawdzą się w domowej pielęgnacji kwiatów domowych i ogrodowych.  Przeczytajcie, jak można je wykorzystać.

Optymalne warunki dla uprawy kawy to te, które występują w klimacie równikowym i subtropikalnym. Krzewy kawowca potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności, a także urodzajnej gleby, która jednocześnie absorbuje wodę, ale i ją zatrzymuje. Hodowane w takich warunkach ziarna kawy zawierają magnez, potas, związki azotu i fosfor, które stanowią doskonałą odżywkę dla roślin.

1. Nawóz

Fusy w sposób naturalny spulchniają glebę, a dzięki zawartości składników odżywczych i mikroelementów poprawiają i wzbogacają jej strukturę. W przypadku kwiatów doniczkowych wystarczy 2 łyżeczki fusów wymieszać z ziemią z dna doniczki i już uzyskamy wartościowe podłoże do hodowli roślin w domu. Natomiast jeśli uprawiasz ogród, przekop ziemię wokół roślin i wymieszaj ze szklanką fusów. Zabieg ten jest szczególnie polecamy przy roślinach, które lubią lekko kwasowy odczyn gleby.

2. Odżywka do podlewania

Roztwór z wody i fusów świetnie nada się do pielęgnacji roślin potrzebujących kwaśnego podłoża, zarówno tych uprawianych w ogrodzie (jak borówki i brusznice, wrzosy, hortensje czy różaneczniki), jak i w domu (begonie, difenbahie, fiołki afrykańskie czy popularne paprocie). Pół szklanki fusów zalej 5 litrami wody i poczekaj aż napęcznieją. Tak przygotowaną odżywką podlewaj rośliny raz na 2 tygodnie.

3. Ściółka

Fusy sprawdzą się również w roli ściółki, będą bowiem powoli uwalniały do gleby związki azotu. Wystarczy rozsypać je wokół roślin i przysypać korą, żeby nie zostały rozniesione przez wiatr. Za ściółkę z fusów szczególnie wdzięczne będą marchewki, pomidory i róże. Przy kwiatach doniczkowych należy pamiętać, żeby rozsypać wysuszone fusy, w przeciwnym razie mogą spleśnieć i zmniejszyć dostęp roślin do tlenu.

zobacz więcej

Zarejestruj się newsletter

Obserwuj Caffè Vergnano