zrównoważony rozwój

Kawa biodegradowalna

Od 1 kwietnia 2015 roku marka Caffè Vergnano zrewolucjonizowała rynek produktów porcjowanych, lansując pierwszą linię kapsułek biodegradowalnych Èspresso1882, kompatybilnych z domowymi ekspresami marki Nespresso®

* oraz z ekspresami Èspresso1882 TRÈ.

Kapsułki jako pierwsze w handlu uzyskują certyfikat “OK COMPOST” od Vinçotte (organizacji cieszącej się uznaniem na całym świecie) i nadają się do utylizacji w zwykłym koszu na odpady mokre bez konieczności odseparowywania opakowania od kawy. Dobre dla środowiska i tej samej jakości, co zawsze. Nowe kapsułki zachowują nienaruszony aromat mieszanek Caffè Vergnano i gwarantują doskonałą wydajność w filiżance.

„Od zawsze wierzyliśmy w segment kapsułek, wyprzedzając tendencje i wypuszczając jako pierwsi kapsułkę kompatybilną z Nespresso, dzisiejszym liderem na rynku” – mówi Franco Vergnano – Prezes Zarządu Caffè Vergnano. – „Od samego początku postawiliśmy na innowacyjność. Dziś jeszcze bardziej, opracowując konkretny projekt na rzecz ochrony środowiska”.

I rzeczywiście, o ile rynek kaw porcjowanych stanowi wielką szansę na rozwój, prawdą jest również, że skutki środowiskowe, płynące z zastosowania kapsułek, mogą być poważniejsze niż w przypadku stosowania kawy w kafetierce czy w saszetkach.

Z tej przyczyny, nowe kapsułki biodegradowalne są czymś znacznie więcej aniżeli tylko nową linią. Caffè Vergnano w rzeczy samej wprowadzi produkt na półki, zastępując nim gamę produktów: opakowania Èspresso1882 aktualnie w dystrybucji zostaną stopniowo zastąpione przez nową linię biodegradowalną. Niebawem wszystkie odpowiedniki kapsułek Caffè Vergnano Èspresso1882 dostępne w handlu będą całkowicie podlegać utylizacji z odpadami mokrymi.

Również pakowanie zostało zmodernizowanie z uwzględnieniem założeń ekologicznych. Każdy komponent można utylizować w selektywnej zbiórce odpadów: pudełko razem z papierem, opakowanie z odpadami plastikowymi, zaś kapsułka z organicznymi.

Kapsułki biodegradowalne okażą się wielką nowością, zaprezentowaną przez firmę na Expo w Mediolanie. Ale zastąpienie gamy produktów Èspresso1882 stanowi jedynie początek bardzo złożonego i ambitnego projektu. „Temat zrównoważonego rozwoju jest zbyt ważnym zagadnieniem, którego nie wolno zignorować” – dodaje Carolina Vergnano, „z tej przyczyny uznaliśmy za rzecz naturalną poszerzenie naszej oferty kapsułek i zaproponować konsumentowi jeszcze szerszy wybór”.

W nadchodzących miesiącach Caffè Vergnano wprowadzi na rynek nowe zamienniki gamy Èspresso1882.

KAPSUŁKA BIODEGRADOWALNA CAFFÈ VERGNANO

Wszystkie nowe kapsułki uzyskały certyfikat „OK COMPOST” od Vinçotte, instytucji uznawanej na arenie międzynarodowej. Kapsułki Caffe Vergnano są biodegradowalne, wykonane z poliestrów biodegradowalnych i kompostowalnych, częściowo uzyskanych z odnawialnych źródeł, są zgodne z dyrektywą unijną UNI EN 13432:2002 i wykonane z polimeru zdolnego zagwarantować doskonałą wydajność w fazie ekstrakcji kawy i wytrzymałość na wysoką temperaturę i ciśnienie. Muszą zostać wyrzucone, bez oddzielania ich od kawy, do selektywnej zbiórki odpadów organicznych, przeznaczonej do kontrolowanych urządzeń kompostowych zgodnie z zaleceniami gminy zamieszkania. Nie nadają się do indywidualnych kompostoników domowych.

*Marka nie należy do Caffè Vergnano S.p.A. ani do przedsiębiorstw przez nią kontrolowanych. Kapsułki są [tu tekst się urywa, przyp. tłum].

CAFFÈ VERGNANO NA DZIŚ

Puszki obfitości - jak powtórnie wykorzystać puszki po kawie?

Według najnowszych badań 73% Polaków pije kawę codziennie. Wypijamy jej zwykle więcej niż filiżankę w ciągu dnia. Po kawie zostają nam zazwyczaj słoiki lub puszki. Jak wykorzystać je ponownie? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które mogą okazać się pomocne.

Szacuje się, że roczne zużycie puszek na świecie wynosi ponad 220 miliardów. Statystycznie na Polaka przypada ich około 50. Nawet połowa tej ilości stanowi spory materiał do wykorzystania. Co więcej! Puszki po kawie nie muszą być wcale nudne i sztampowe. Warto je udekorować po swojemu lub skorzystać ze specjalnych kreatorów. Wówczas nasze puszki będą się wyróżniać. Co możemy z nich zrobić?

Gdzie puszek sześć, tam będzie co jeść

Kuchnia to miejsce, gdzie przyda się każdy dodatkowy pojemnik. W puszce możemy umieścić cukier, sól, makarony, mąkę czy płatki owsiane – każdy z tych produktów wymaga oddzielnego pojemnika. Jeśli nasza puszka po kawie nie jest nadzwyczaj ozdobiona, stwórzmy taką, aby pasowała tematycznie do produktu. Warto dodać też etykietkę, którą możemy wykonać sami lub kupić w sklepie papierniczym.

Uporządkuj przybory

Długopisy bez stałego miejsca, nożyczki czy linijki porozrzucane po całym domu. Chcąc uniknąć takiego widoku, wykorzystajmy puszki jako organizery. Sposobów na ozdobienie pojemników jest wiele: technika decoupage’u, użycie bloku kreatywnego czy pomalowanie na ulubiony kolor. Ciekawym dodatkiem będą też naklejki. Dopasowane do naszych upodobań na pewno ucieszą oko.

Skarbonka lub opakowanie na prezenty

Jak mówi przysłowie: „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Oszczędzanie to nawyk, który zdecydowanie pomaga w życiu, a puszka przerobiona na skarbonkę będzie nas dodatkowo mobilizować. Pojemnik po kawie może stać się również ciekawym opakowaniem na prezenty urodzinowe czy świąteczne. Kolorowy, dopasowany do specjalnej okazji, na którą go przygotujemy, będzie wyjątkową pamiątką dla obdarowanego.

A może doniczki?

Rośliny pozwalają się wyciszyć i uspokoić. Nie trzeba wcale kupować kolejnych doniczek, aby uprawiać je w domu. Wystarczy wykorzystać posiadane przez nas puszki, które można pomalować farbą akrylową czy też pozostawić w pierwotnym stanie. Będą nam wówczas przy okazji przypominać o naszej ulubionej kawie. Pamiętajmy tylko o nawierceniu otworu od spodu puszki, aby puszka nie gromadziła nadmiaru wody. W ten sposób zyskamy oryginalne i funkcjonalne osłonki na rośliny czy zioła uprawiane w domu.

Nie potrzeba wielu przygotowań, aby udekorować puszkę po kawie. Wystarczą podstawowe narzędzia, jak pędzel, farba, taśmy dekoracyjne czy papiery do decoupage’u. Tak udekorowana puszka sprawi nam radość nie tylko dlatego, że stanie się naszym autorskim dziełem, ale też dlatego, że nadamy drugie życie przedmiotowi, który w przeciwnym razie wylądowałby na śmietniku.

zobacz więcej

Jak wykorzystać fusy z kawy: UPRAWA ROŚLIN

Czy wiecie, że owoce kawy są bardzo odporne na szkodniki i choroby? To jeden z powodów, dla którego fusy po kawie doskonale sprawdzą się w domowej pielęgnacji kwiatów domowych i ogrodowych.  Przeczytajcie, jak można je wykorzystać.

Optymalne warunki dla uprawy kawy to te, które występują w klimacie równikowym i subtropikalnym. Krzewy kawowca potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności, a także urodzajnej gleby, która jednocześnie absorbuje wodę, ale i ją zatrzymuje. Hodowane w takich warunkach ziarna kawy zawierają magnez, potas, związki azotu i fosfor, które stanowią doskonałą odżywkę dla roślin.

1. Nawóz

Fusy w sposób naturalny spulchniają glebę, a dzięki zawartości składników odżywczych i mikroelementów poprawiają i wzbogacają jej strukturę. W przypadku kwiatów doniczkowych wystarczy 2 łyżeczki fusów wymieszać z ziemią z dna doniczki i już uzyskamy wartościowe podłoże do hodowli roślin w domu. Natomiast jeśli uprawiasz ogród, przekop ziemię wokół roślin i wymieszaj ze szklanką fusów. Zabieg ten jest szczególnie polecamy przy roślinach, które lubią lekko kwasowy odczyn gleby.

2. Odżywka do podlewania

Roztwór z wody i fusów świetnie nada się do pielęgnacji roślin potrzebujących kwaśnego podłoża, zarówno tych uprawianych w ogrodzie (jak borówki i brusznice, wrzosy, hortensje czy różaneczniki), jak i w domu (begonie, difenbahie, fiołki afrykańskie czy popularne paprocie). Pół szklanki fusów zalej 5 litrami wody i poczekaj aż napęcznieją. Tak przygotowaną odżywką podlewaj rośliny raz na 2 tygodnie.

3. Ściółka

Fusy sprawdzą się również w roli ściółki, będą bowiem powoli uwalniały do gleby związki azotu. Wystarczy rozsypać je wokół roślin i przysypać korą, żeby nie zostały rozniesione przez wiatr. Za ściółkę z fusów szczególnie wdzięczne będą marchewki, pomidory i róże. Przy kwiatach doniczkowych należy pamiętać, żeby rozsypać wysuszone fusy, w przeciwnym razie mogą spleśnieć i zmniejszyć dostęp roślin do tlenu.

zobacz więcej

Zarejestruj się newsletter

Obserwuj Caffè Vergnano