podróże

Najpiękniejsze miasta na jesienny weekend

Czy jest coś przyjemniejszego od tej pory roku, kiedy lato ustępuje miejsca jesieni, a natura przed snem zimowym zabarwia się na czerwono? Nie można wypuścić z ręki okazji zorganizowania sobie o tej porze weekendu poza domem.

Jesień jest najlepszym momentem, aby zaplanować relaksacyjny weekend poświęcony sztuce, przyjemnościom stołu czy urokom natury. Niezależnie od tego, jaki będzie cel naszej podróży, oto 3 rady, aby cieszyć się nią jak najlepiej:

-bardzo lekki bagaż: spędzimy poza domem niewiele ponad dwa dni, nie zepsujmy ich irytacją z powodu zbędnego ciężaru czy bólu pleców

-ubierzmy się „na cebulkę”, aby być przygotowanym na każdą pogodę
-nie planujmy każdej minuty naszego weekendu: pozwólmy sobie na przyjemność przypadkowych odkryć i relaksującego spaceru bez celu.

Przyjrzyjmy się razem pomysłom na najpiękniejsze miasta do zwiedzenia na jesień.

Kto ma ochotę na weekend w mieście historycznym, może zwiedzić na przykład Ferrarę, wraz z jej wspaniałym centrum historycznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Między Zamkiem Estów a cieszącymi się ogromną popularnością wystawami w Palazzo dei Diamanti, można się zanurzyć w bezapelacyjnym pięknie.

Ogromny jest także czar Europejskiej Stolicy Kultury roku 2019, Matery. Spacer wśród domostw drążonych w skale – słynnych Sassi – będzie prawdziwą wyprawą w preszłość i w ferment kulturalny, który ożywia to ikoniczne miasto.

Z południa na północ przenosimy się do miasta kochanego przez wszystkich smakoszy: do Turynu. Od lat miasto to stało się absolutną stolicą smaku i dobrego jedzenia, dzięki wydarzeniom takim jak Salone del Gusto, organizowanym przez Slow Food. Weekend w Turynie upłynie na spacerach po podcieniach centrum, przystanku w słynnych kawiarniach na Piazza San Carlo, degustacji czekoladek gianduiotti i, oczywiście, niezapomnianej wizycie w odnowionym Muzeum Egipskim.

Miłośnicy bardziej środkowoeuropejskiej atmosfery nie mogą przegapić weekendu w Trieście, gdzie po wycieczce do Zamku Miramare i po Barcolanie, czyli tradycyjnych i sugestywnych regatach odbywających się w październiku, można odetchnąć wyjątkową atmosferą historycznych kawiarni, miejsc spotkań największych pisarzy przeszłości.

Ci, którzy wolą poświęcać jesienne wyjazdy na odkrywanie piękna naszego kraju, nie mogą nie skorzystać z możliwości uczestnictwa w tradycyjnym południowotyrolskim Törggelen: ten typowy obrządek w Dolinie Isarco otwiera w okolicy farmy dla turystów, którzy chcą spróbować młodego wina i pieczonych kasztanów. Co roku organizuje się wycieczki po lasach liściastych, winnicach i sadach jabłoni. A piękne Merano jest zaledwie o kilka kroków!

Kolejnym miastem o wielkiej elegancji i kulturze, któremu można poświęcić weekend, jest z pewnością Parma. W październiku w tym właśnie mieście odbywa się Festiwal Verdi, jedno z najbardziej wyczekiwanych przez melomanów wydarzeń. W tym samym czasie odbywają się jedne z najważniejszych targów rękodzielniczych we Włoszech, Mercante in Fiera.

CAFFÈ VERGNANO NA DZIŚ

Puszki obfitości - jak powtórnie wykorzystać puszki po kawie?

Według najnowszych badań 73% Polaków pije kawę codziennie. Wypijamy jej zwykle więcej niż filiżankę w ciągu dnia. Po kawie zostają nam zazwyczaj słoiki lub puszki. Jak wykorzystać je ponownie? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które mogą okazać się pomocne.

Szacuje się, że roczne zużycie puszek na świecie wynosi ponad 220 miliardów. Statystycznie na Polaka przypada ich około 50. Nawet połowa tej ilości stanowi spory materiał do wykorzystania. Co więcej! Puszki po kawie nie muszą być wcale nudne i sztampowe. Warto je udekorować po swojemu lub skorzystać ze specjalnych kreatorów. Wówczas nasze puszki będą się wyróżniać. Co możemy z nich zrobić?

Gdzie puszek sześć, tam będzie co jeść

Kuchnia to miejsce, gdzie przyda się każdy dodatkowy pojemnik. W puszce możemy umieścić cukier, sól, makarony, mąkę czy płatki owsiane – każdy z tych produktów wymaga oddzielnego pojemnika. Jeśli nasza puszka po kawie nie jest nadzwyczaj ozdobiona, stwórzmy taką, aby pasowała tematycznie do produktu. Warto dodać też etykietkę, którą możemy wykonać sami lub kupić w sklepie papierniczym.

Uporządkuj przybory

Długopisy bez stałego miejsca, nożyczki czy linijki porozrzucane po całym domu. Chcąc uniknąć takiego widoku, wykorzystajmy puszki jako organizery. Sposobów na ozdobienie pojemników jest wiele: technika decoupage’u, użycie bloku kreatywnego czy pomalowanie na ulubiony kolor. Ciekawym dodatkiem będą też naklejki. Dopasowane do naszych upodobań na pewno ucieszą oko.

Skarbonka lub opakowanie na prezenty

Jak mówi przysłowie: „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Oszczędzanie to nawyk, który zdecydowanie pomaga w życiu, a puszka przerobiona na skarbonkę będzie nas dodatkowo mobilizować. Pojemnik po kawie może stać się również ciekawym opakowaniem na prezenty urodzinowe czy świąteczne. Kolorowy, dopasowany do specjalnej okazji, na którą go przygotujemy, będzie wyjątkową pamiątką dla obdarowanego.

A może doniczki?

Rośliny pozwalają się wyciszyć i uspokoić. Nie trzeba wcale kupować kolejnych doniczek, aby uprawiać je w domu. Wystarczy wykorzystać posiadane przez nas puszki, które można pomalować farbą akrylową czy też pozostawić w pierwotnym stanie. Będą nam wówczas przy okazji przypominać o naszej ulubionej kawie. Pamiętajmy tylko o nawierceniu otworu od spodu puszki, aby puszka nie gromadziła nadmiaru wody. W ten sposób zyskamy oryginalne i funkcjonalne osłonki na rośliny czy zioła uprawiane w domu.

Nie potrzeba wielu przygotowań, aby udekorować puszkę po kawie. Wystarczą podstawowe narzędzia, jak pędzel, farba, taśmy dekoracyjne czy papiery do decoupage’u. Tak udekorowana puszka sprawi nam radość nie tylko dlatego, że stanie się naszym autorskim dziełem, ale też dlatego, że nadamy drugie życie przedmiotowi, który w przeciwnym razie wylądowałby na śmietniku.

zobacz więcej

Jak wykorzystać fusy z kawy: UPRAWA ROŚLIN

Czy wiecie, że owoce kawy są bardzo odporne na szkodniki i choroby? To jeden z powodów, dla którego fusy po kawie doskonale sprawdzą się w domowej pielęgnacji kwiatów domowych i ogrodowych.  Przeczytajcie, jak można je wykorzystać.

Optymalne warunki dla uprawy kawy to te, które występują w klimacie równikowym i subtropikalnym. Krzewy kawowca potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności, a także urodzajnej gleby, która jednocześnie absorbuje wodę, ale i ją zatrzymuje. Hodowane w takich warunkach ziarna kawy zawierają magnez, potas, związki azotu i fosfor, które stanowią doskonałą odżywkę dla roślin.

1. Nawóz

Fusy w sposób naturalny spulchniają glebę, a dzięki zawartości składników odżywczych i mikroelementów poprawiają i wzbogacają jej strukturę. W przypadku kwiatów doniczkowych wystarczy 2 łyżeczki fusów wymieszać z ziemią z dna doniczki i już uzyskamy wartościowe podłoże do hodowli roślin w domu. Natomiast jeśli uprawiasz ogród, przekop ziemię wokół roślin i wymieszaj ze szklanką fusów. Zabieg ten jest szczególnie polecamy przy roślinach, które lubią lekko kwasowy odczyn gleby.

2. Odżywka do podlewania

Roztwór z wody i fusów świetnie nada się do pielęgnacji roślin potrzebujących kwaśnego podłoża, zarówno tych uprawianych w ogrodzie (jak borówki i brusznice, wrzosy, hortensje czy różaneczniki), jak i w domu (begonie, difenbahie, fiołki afrykańskie czy popularne paprocie). Pół szklanki fusów zalej 5 litrami wody i poczekaj aż napęcznieją. Tak przygotowaną odżywką podlewaj rośliny raz na 2 tygodnie.

3. Ściółka

Fusy sprawdzą się również w roli ściółki, będą bowiem powoli uwalniały do gleby związki azotu. Wystarczy rozsypać je wokół roślin i przysypać korą, żeby nie zostały rozniesione przez wiatr. Za ściółkę z fusów szczególnie wdzięczne będą marchewki, pomidory i róże. Przy kwiatach doniczkowych należy pamiętać, żeby rozsypać wysuszone fusy, w przeciwnym razie mogą spleśnieć i zmniejszyć dostęp roślin do tlenu.

zobacz więcej

Zarejestruj się newsletter

Obserwuj Caffè Vergnano