Nie tylko do picia: kawa jest także składnikiem przepisów słodkich i słonych. W proszku czy jako espresso, oto zasady, jak ją stosować we właściwy sposób i osiągnąć pożądany rezultat…
Wykorzystywanie kawy w kuchni może wydawać się łatwe, ale takie nie jest.
I nie mówimy tu oczywiście o podawaniu dobrej kawy pod koniec posiłku, ale o używaniu kawy jako składnika receptur na desery lub potrawy słone.
W proszku, w grubo mielonych ziarnach, espresso, z kafetierki lub ziarna rozpuszczalne typu instant: istnieje wiele receptur, które znajdują wśród swoich składników miejsce na kawę. Wyniki? Bardzo interesujące.
Jeśli i Ty chcesz spróbować swoich sił w sztuce kawowej w kuchni, nie będąc częścią Olimpu gwiadkowych szefów, jest kilka kwestii związanych z kawą, które należy uwzglęnić, a których prawdopodobnie nawet ci najbardziej zapaleni nałogowcy kawy nie znają, tymczasem są one przydatne i decydujące dla powodzenia przepisu.
Palenie kawy
Lżejsza, czyli palona w niższych temperaturach, kawa będzie mieć jaśniejszy kolor,ale smak kwaśniejszy, przez co jest wskazana od odtłuszczenia podniebienia, a zatem doskonale łączy się z daniami bogatymi w tłuszcz i przyprawy, takimi jak potrawy na bazie wieprzowiny. Mocniejsze palenie daje ciemniejszą kawę, o bardziej gorzkim smaku, która jest ogólnie bardziej polecana do dziczyzny i ptactwa.
Kawa arabica czy robusta
Fundamentalne znaczenie ma także mieszanka: te z większą zawartością przypraw świetnie nadają się do dań z ryb, zaś mieszanki jednogatunkowe są bardziej zalecane do konkretnych, szczególnych dań, ponieważ można je niemal „spersonalizować”… mieszanka, w której przeważa arabica, słodsza i delikatniejsza, pasuje do przygotowania pierwszych dań, słodkich i słonych musów, deserów; natomiast robusta, o bardziej drzewnym i ściągającym charakterze, podkreśla smak mięs.
Garść…
Jakkolwiek przynosi dobre rezultaty jako przyprawa, stosowana do posypywania określonych pokarmów, sproszkowana kawa jest w każdym razie bardzo gorzka, i w ustach jej smak i niemal lepka konsystencja nie powinny absolutnie zdominować smaku potrawy. Mielona mieszanka, którą kupuje się do kafatierki może także okazać się zbyt grubo mielona i powinna zostać zmielona dla uzyskania drobniejszego pudru i uniknięcia ryzyka jej zbytniej ziarnistości pod zębami.
Karmel, suszone owoce i inne połączenia
Jako że sama jest palona, kawa doskonale komponuje się z innymi prażonymi smakami, takimi jak karmel lub suszone owoce. Wiele potraw, takich jak ciasto kawowe z pekanami i karmelem, lub bardziej wyrafinowana cielęcina pod pierzynką z suszonych owoców z dodatkiem kawy, stanowi najlepszą syntezę tych smaków. Jako że łączy je wspólny mianownik przypieczonych nut, dobrym połączeniem jest kawa i bekon, z którego może powstać pierwsze danie z makaronem na kawie z zapiekaną pancettą … Inną niezwykłą kombinacją jest kawa i rum, i to nie tylko, by „poprawić” espresso: doskonały jest gulasz wołowy z kawą i rumem, aromatyzowany cynamonem …
By stosować ją jak najlepiej
Aby nie marnować resztek kawy, można ją mrozić w pojemnikach na lód i wykorzystywać do przygotowywania kawy mrożonej, gulaszów czy sosów. Aby zwalczyć jej nadmierną kwaskowatość, wystarczy dodać szczyptę soli. Wreszcie, mielona kawa raczej szybko traci aromat, wskazane jest zatem kupowanie kawy ziarnistej i mielenie jej w danej chwili w takiej ilości, jakiej się potrzebuje.